...

Blog Zen Concept

Grafika ilustrująca: Emocje - czynniki chorobotwórcze

Emocje jako przyczyny chorób

Emocje i namiętności – jako wewnętrzne przyczyny chorób

“Szczęście jest moja naturą. Cierpienie jest moim dziełem.”

Wyjątkowość Medycyny Chińskiej polega na holistycznym rozumieniu człowieka. Zgodnie z tą koncepcją głównymi, wewnętrznymi przyczynami chorób oraz cierpienia są emocje i namiętności.

Według kardynalnej zasady medycyny chińskiej qi (energia) podąża za shen (duchem, świadomością). Innymi słowy, umysł i psychika mają wpływ na procesy fizjologiczne i biochemiczne. A wszelkie dolegliwości fizyczne są materializacją stanów emocjonalnych czy też stanu ducha.

Ukryte korzenie chorób i cierpienia

Dlatego, aby móc odkrywać czy też zrozumieć, gdzie tkwią ukryte korzenie naszych chorób, należy cierpliwie zgłębiać i poznawać:

  • indywidualną konstrukcję swego umysłu i psychiki, tzw. profil psychiczno-emocjonalny, który medycyna chińska określa jako shen;
  • rolę pojawiających się emocji i ich energetyczny wpływ na ciało;
  • znaczenie systemów przekonań wynikających z temperamentu;
  • swoją indywidualną historię, a także historię swojego rodu;
  • doświadczenia oraz uwarunkowania, odzwierciedlające środowisko w którym dorastaliśmy oraz w którym żyjemy obecnie.

Korelacja zdrowia psychicznego i fizycznego

Współczesna nauka wciąż bada czynniki wzajemnych wpływów układu nerwowego i hormonalnego związane z emocjami. Choć nadal nie pozostaje jasne, czy konkretne substancje chemiczne wywołują pewne emocje, czy też jest odwrotnie, wpływu psychiki oraz emocji na fizyczny stan zdrowia nikt już dziś nie kwestionuje.

Medycyna Chińska wykazuje w tej kwestii niezwykłą przenikliwość. Uznaje emocje i namiętności ludzkie za główne wewnętrzne czynniki chorób oraz przedstawia konkretną analizę wpływów każdej emocji na fizjologię oraz występowanie konkretnych dolegliwości.

System emocji w Medycynie Chińskiej

Przez wieki medycyna chińska wypracowała terapeutyczny system zależności między przeżywanymi emocjami, a występowaniem konkretnych chorób. Według powyższego systemu, każda emocja łączy się i wpływa na konkretny organ wewnętrzny. Odpowiednio:

  • Złość, gniew i frustracja upośledzają funkcje wątroby.
  • Lęk i przerażenie wyczerpują nerki i nadnercza.
  • Zamartwianie się, przesadne analizowanie i melancholia upośledzają funkcje trzustki oraz śledziony.
  • Nadmierna radość, ekscytacja czy euforia obciążają serce,
  • Smutek i żal destrukcyjnie wpływają na płuca.

Emocje są naturalną reakcją na otaczające nas bodźce i nieodłącznym elementem doświadczania życia. Jednakże te nadmiernie intensywne, tłumione, zamrożone lub trwające przez długi czas mogę stać się istotnym czynnikiem chorobotwórczym, destabilizującym równowagę psychiczną oraz fizjologiczną.

Nadmierne emocje zakłócają przepływ energii i krwi. Powodują zastoje i napięcia w ciele, zaburzając tym samym wielowymiarowe funkcje narządów wewnętrznych i szereg naturalnych biorytmów. W efekcie powodują problemy emocjonalne, umysłowe oraz biologiczne, w tym m.in depresję.

Regulacja psycho-emocjonalna

Dbałość o równowagę emocjonalną to świadomość, akceptacja oraz bieżące transformowanie pojawiających emocji.

Niestety chroniczny stres, wysokie oczekiwania cywilizacyjne czy rodzinne, a także indywidualne mechanizmy obronne oraz PTSD jawiące się dziś jako masowy problem społeczny, często skutecznie uniemożliwiają samoregulację nagromadzonego poczucia krzywdy, gniewu, frustracji czy lęku. Następnie zranieni ludzie ranią i traumatyzują kolejnych.

Nagromadzone, stłumione czy zamrożone emocje uszkadzają shen uniemożliwiając swobodny przepływ energii. Zaczynamy cierpieć lub chorować, gdyż nie mamy dostępu do naszych emocji lub możliwości bieżącej harmonizacji naszego wnętrza i powrotu do równowagi emocjonalnej.

Jak pomóc sobie regulować emocje?

Wspaniałym, bezpiecznym i skutecznym narzędziem do regulacji przewlekłych, trudnych, nawracających stanów emocjonalnych, stopniowej zmiany mechanizmów percepcji i reagowania, a także zwiększania świadomości emocjonalnej i połączenia ze swoim shen jest terapia akupunkturą. Niezwykle wspierające będzie również shiatsu dla wszystkich, których widok igieł stresuje oraz preferują pracę przez uważny dotyk.

Opracowała: Sylwia Klimaszewska-Domańska, Zen Concept

Czekam na Ciebie w Zen Concept. Znajdziemy odpowiednią metodę pracy dla Ciebie.

Na podstawie:

H. Montakab, S. Montakab-Pont, Akupunktura w leczeniu ukrytych korzeni chorób.

C.Dodo, Akupunktura Klasyczna wg. Mistrza Yuena, skrypty warsztatowe.

Til Luchau, Zaawansowane techniki mięśniowo-powięziowe.

Artykuły Zen Concept są źródłem informacji na temat zdrowia, żywienia i TCM. Opierają się na wynikach badań, wiedzy akademickiej, literaturze naukowej, szkoleniach oraz doświadczeniu zgromadzonemu przez Zen Concept.

Artykuły i zamieszczane treści dostarczają ogólnych wskazówek i nie mają zastąpić porad zdrowotnych udzielanych czytelnikowi podczas indywidualnej konsultacji, w której terapeuta ma do czynienia z faktami, okolicznościami i objawami konkretnego przypadku. Stawia diagnozę i kieruje indywidualnym procesem dostosowując zalecenia i metody pracy do indywidualnych potrzeb i dolegliwości.

Zen Concept nie bierze odpowiedzialności za niekorzystne konsekwencje będące następstwem wykorzystania informacji zawartych w artykułach lub stosowania zamieszczonych przepisów. Zachęca do indywidualnej konsultacji dietetycznej, terapii TMC oraz terapii manualnej w Zen Concept w celu dobrania indywidualnej terapii zdrowotnej.

Zapisz się do naszego newslettera

*Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (imię, adres email) przez Usługodawcę (Zen Concept Sylwia Klimaszewska-Domańska) w celu przesyłania informacji marketingowych. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

error: Zawartość strony jest własnością intelektualną autora!
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.