Zima – czas regeneracji
Z punktu widzenia występującej w naturze cykliczności, zima to czas stagnacji oraz odpoczynku. Dla roślin i zwierząt to czas zastoju, gromadzenia energii lub hibernacji. Natura odnawia teraz swoje zasoby. Człowiek nie powinien być wyjątkiem od reguły, ponieważ nie ma w przyrodzie organizmu, który jest kwitnący czy produktywny przez cały rok. W każdym cyklu, w którym występuje aktywność, rozwój i działanie, niezbędny jest również czas na regenerację.
Zima służy odbudowie zasobów oraz pożegnaniu tego, co przeszło. To najlepszy moment, aby dać sobie możliwość wytchnienia. Potrzebujemy teraz więcej snu, ciepła i spokoju. Otaczający chłód, bezruch oraz ciemność sprzyjają pogłębianiu kontaktu ze sobą i skupieniu się na tym, co drzemie w naszym wnętrzu. Skłania do refleksji, medytacji i introspekcji.
Warto teraz zwolnić i pozwolić sobie naładować baterie. W przeciwnym razie wiosną odczujemy konsekwencje nadmiernej eksploatacji organizmu w postaci zmęczenia, braku energii i obniżonej odporności.
Zgodnie z teorią pięciu przemian, zima to pora elementu wody, dlatego też teraz należy szczególnie zadbać o nerki i pęcherz moczowy, które odpowiadają za filtrację i oczyszczanie organizmu. A zatem i my również powinniśmy przyjrzeć się temu, co w naszym życiu wymaga przefiltrowania, odpuszczenia i pożegnania.
Nerki w harmonii i w chorobie
W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej, nerki są postrzegane jako korzeń życia organizmu. Stanowią podstawę do funkcjonowania wszystkich pozostałych narządów. Wraz z pęcherzem należą do elementu wody. Zarządzają metabolizmem płynów, kontrolują układ moczowy i płciowy. Ich aktywność dobową możesz sprawdzić w artykule Zegar narządów – Biologiczny rytm dobowy.
Wschodnia koncepcja nerek wykracza poza zachodnią fizjologię, przypisując nerkom również aktywność gruczołu nadnerczy, które wytwarzają hormony i umożliwiają nerkom ich prawidłowe funkcjonowanie. Dlatego też wschodnie „nerki’ są źródłem esencji, energii, seksualności i płodności. Są odpowiedzialne za narządy rozrodcze i ich funkcje rozmnażania, wzrostu i rozwoju. W tym również, za produkcję szpiku i sprawność funkcji mózgu. Warunkują zarówno wytrzymałość fizyczną jak i psychiczną, a także potencjał umysłowy.
Zaburzenia równowagi energetycznej nerek – objawy
Objawy nierównowagi nerek, uwidaczniają się na wiele sposobów. Zarówno w obszarze fizjologicznym, emocjonalnym, a także sprawności umysłowej. Na osłabienie funkcji nerek wskazywać mogą m.in.:
- zaburzenia gospodarki hormonalnej, wodno-mineralnej i termoregulacji organizmu;
- zaburzenia układu moczowego, rozrodczego czy funkcji seksualnych, np. problemy z potencją, płodnością, libido i utrzymaniem ciąży czy prawidłowym rozwojem płodu;
- osłabienie sprawności intelektualnej np. osłabiona pamięć, koncentracja, otępienie umysłowe;
- stany lękowe, brak sił i motywacji do działania, depresja, wyczerpanie energetyczne czy obniżone poczucie własnej wartości;
- problemy z kośćmi, bóle kolan oraz kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i wiele innych dolegliwości.
Mówi się, że nerki „otwierają się do uszu” oraz, że siła i witalność nerek manifestuje się we włosach. Dlatego też częste infekcje uszu, problemy ze słuchem, piski i szumy uszne, a także łysienie lub słabe, wypadające, czy przedwcześnie siwiejące włosy mogą wskazywać na niedobory nerek.
Jest wiele symptomów i wzorców nierównowagi energetycznej nerek. Każdy przypadek wymaga diagnozy oraz indywidualnego postępowania terapeutycznego. Wymienione powyżej objawy są uogólnione na potrzeby artykułu i nie służą do samodzielnego diagnozowania siebie oraz swoich bliskich. Ich rolą jest zwrócenie uwagi, że być może twoje nerki potrzebują odpowiedniego wsparcia terapeutycznego.
Siła woli i pewność siebie – jako wskaźniki witalności nerek
Nerki są źródłem siły woli. Osoba z silnymi nerkami jest aktywna, wytrwała, asertywna i odważna, a przy tym spokojna. Realnie pewna siebie oraz zorientowana na realizację własnych celów. Posiada zasoby, wydolność fizyczną i psychiczną umożliwiającą długotrwały wysiłek, dlatego też potrafi osiągnąć wiele bez zbędnego stresu czy dekoncentracji. Nie zraża się krytyką innych. Potrafi żyć odważnie, zgodnie ze swoimi wartościami.
Osobom z osłabionymi nerkami brakuje stabilności i zakorzenienia. Towarzyszy im nerwowość, napięcie, poczucie lęku oraz niepewności. Siła woli jest u nich wyraźnie osłabiona, co przejawia się podatnością na manipulacje i wpływy innych, brakiem sił, determinacji do określenia siebie, a także realizacji swoich celów. Bardzo szybko pojawia się u nich zniechęcenie, wątpliwości czy też wyczerpanie sił, zarówno fizycznych jak i intelektualnych.
Osoby takie są mało stabilne, często zmieniają obszary zainteresowań czy relacje. Rozpoczynają, a następnie szybko porzucają kolejne pomysły oraz projekty. To wszystko prowadzi do obniżonego poczucia własnej wartości, braku poczucia bezpieczeństwa, zagubienia, rozproszenia emocjonalnego lub stanów depresyjnych, ponieważ brak siły woli czy woli życia są nieodłącznym komponentem depresji.
Strach i lęk – emocje, które osłabiają nerki
Lęk to podstawowa emocja, która jest głęboko zakorzeniona w nerkach. Zdrowy, adekwatny do sytuacji lęk czy krótkotrwały strach pełni ważną rolę ostrzegawczą. Chroni nas przed niebezpieczeństwem, zagrożeniem czy zbędnym ryzykiem. Często jednak ogrom tego lęku i niepewności pozostaje nieuświadomiony.
Gdy uczucie to jest zbyt silne lub długotrwałe, osłabia nerki. Lęk ten wyczerpuje nasze zasoby emocjonalne, intelektualne i energetyczne, pozostawiając nas wyczerpanych, bez sił do działania.
Na podstawie przewlekłego lęku rozwija się nieufność i ogóle poczucie braku bezpieczeństwa w życiu. To z czasem odgradza od innych ludzi. Uniemożliwia budowanie bliskich, intymnych relacji. Blokuje na doświadczanie miłości, radości i beztroski. Pozostawiając w poczuciu zagrożenia, napięcia i ciągłej niepewności.
Więcej o tym jak radzić sobie z lękiem przeczytasz w artykule Lęk – jak sobie pomóc?.
Jak świadomie i holistycznie wzmacniać nerki?
Medycyna wschodnia ma szereg skutecznych, naturalnych możliwości, by wzmacniać funkcje nerek.
Holistycznie nerki możemy wzmacniać poprzez zabiegi akupunktury oraz moksybucji. Niezwykle pomocne będą wszelkie terapie manualne wspierające zdrowie fizyczne i emocjonalne, akupresura, jak również masaże ukierunkowane na aktywizację kanału nerek, pobudzenia układu krążenia i limfatycznego. Albowiem przyspieszają filtrację oraz oczyszczanie organizmu z toksyn. Funkcje nerek wspierać będzie także spersonalizowana dieta i odpowiednio dobrana fitoterapia.
Co jeszcze będzie wspierać nerki?
Nerki lubią ciepło!
Wspierać je będą:
- ciepłe kąpiele oraz moczenie stóp w gorącej wodzie z dodatkiem wysoko mineralizowanej soli, np. soli epsom (siarczanu magnezu).
- rozgrzewająca dieta – ciepłe zupy i płyny. Warto kontynuować zalecenia dietetyczne wspierające płuca i element metalu oraz włączyć do diety produkty wspierające nerki i element wody. Np. sezam, orzechy włoskie, czarną fasolę i soczewicę, miód, wodorosty, miso, proso czy jęczmień. Należy unikać jedzenia pokarmów surowych i wychładzających, picia napojów z lodem, zarywania nocy i nadmiernej eksploatacji organizmu.
- świadoma praca ze swoimi lękami, zapewnienie sobie wsparcia, wytchnienia i budowanie wewnętrznego poczucia bezpieczeństwa.
Najlepsze, co można zrobić dla swoich nerek zimą to zadbać o swoją regenerację, higienę snu i odpoczynek. W miarę możliwości zwolnić tempo życia i mądrze gospodarować energią.
I nie, często nie wymaga to od nas morsowania czy biegania boso po śniegu. Czasem wręcz przeciwnie. Wielu z nas potrzebuje zadbać teraz o wewnętrzne ciepło, komfort, poczucie spokoju i bezpieczeństwa oraz napełnienie naczynia życiowej energii.
Opracowała: Sylwia Klimaszewska-Domańska, Zen Concept
Jeżeli potrzebujesz wesprzeć swoje nerki – Czekam na Ciebie w Zen Concept. Znajdziemy odpowiednią metodę pracy dla Ciebie:
Na podstawie:
Paul Pitchford, Healing with Whole Foods: Asian Traditions and Modern Nutrition
Dr Agnieszka Krzemińska, Dietetyka Profilaktyczna i lecznicza według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej
Hamid Montakab, Medycyna Chińska w praktyce
Instytut Medycyny Chińskiej i Profilaktyki Zdrowia, Skrypty warsztatowe
Artykuły Zen Concept są źródłem informacji na temat zdrowia, żywienia i TCM. Opierają się na wynikach badań, wiedzy akademickiej, literaturze naukowej, szkoleniach oraz doświadczeniu zgromadzonemu przez Zen Concept.
Artykuły i zamieszczane treści dostarczają ogólnych wskazówek i nie mają zastąpić porad zdrowotnych udzielanych czytelnikowi podczas indywidualnej konsultacji, w której terapeuta ma do czynienia z faktami, okolicznościami i objawami konkretnego przypadku. Stawia diagnozę i kieruje indywidualnym procesem dostosowując zalecenia i metody pracy do indywidualnych potrzeb i dolegliwości.
Zen Concept nie bierze odpowiedzialności za niekorzystne konsekwencje będące następstwem wykorzystania informacji zawartych w artykułach lub stosowania zamieszczonych przepisów. Zachęca do indywidualnej konsultacji dietetycznej, terapii TMC oraz terapii manualnej w Zen Concept w celu dobrania indywidualnej terapii zdrowotnej.