...

Blog Zen Concept

Zegar aktywności narządów wewnętrznych człowieka - Precyzyjny mechanizm cyklu dobowego

Zegar narządów – Biologiczny rytm dobowy

Czym jest dobowy zegar narządów?

Zegar aktywności narządów odzwierciedla naturalny, biologiczny cykl funkcjonowania organizmu. Opisuje jak pora dnia wpływa na wydajność pracy poszczególnych organów, dzięki czemu pozwala zadbać o wewnętrzną równowagę.

Aby zrozumieć chiński zegar narządów, trzeba zapoznać się z koncepcją Qi – życiowej energii, która jest w ciągłym ruchu, płynie i przekształca się. W naturze, między ludźmi i naszych organizmach również. Chiński zegar biologiczny opiera się na koncepcji Qi i odzwierciedla jak porusza się ona w obrębie narządów w ciągu doby.

Dlatego też, istnieje określona pora, w której każdy organ posiada najwięcej energii i działa najsprawniej. Po czym jego wydajność i efektywność stopniowo spada, aż do osiągnięcia minimum energetycznego.

Grafika przedstawia zegar narządów z oznaczeniem ich optymalnej pracy. Minimum energetyczne danego organu występuje dokładnie naprzeciwko od oznaczonego maksimum wydajności.

Chiński zegar narządów

Chiński zegar aktywności narządów - dobowy cykl organów
Grafika: Chiński Zegar Narządów – Cykl dobowy

05.00 – 07.00  Jelito Grube

Najlepsza pora na pozbycie się toksyn i oczyszczenie, zarówno fizyczne, jak i energetyczne. Dlatego tuż po wstaniu zaleca się nie tylko odwiedzić toaletę, ale również medytować. Warto również wykorzystać wciąż wysoką aktywność płuc i zrobić poranną gimnastykę, iść na spacer czy pobiegać. Ważne, aby była to lekka forma aktywności zdrowotnej a nie intensywny trening, aby nie obciążać nerek, które mają w tym czasie minimum energetyczne. Objawami nierównowagi mogą być zaparcia czy wysypki skórne.

07.00 – 09.00 Żołądek

Według chińskiego zegara narządów jest to optymalny czas na śniadanie. Najlepiej ciepłe, zbożowe i odżywcze. Właśnie teraz możemy sobie pozwolić na obfity posiłek. Z biegiem dnia wydajność pracy żołądka będzie spadać i zgodnie z nią powinniśmy jeść mniej i lżej. Objawami nierównowagi może być refluks, odbijanie, nieświeży oddech czy brak apetytu.

09.00-11.00 Śledziona i Trzustka

W tym czasie pokarm jest trawiony i przekształcany w energię. Wypicie filiżanki herbaty wspomoże pracę śledziony odpowiedzialnej za transformację. Jest to optymalny moment na drugie śniadanie. Jeśli chcesz (musisz) zjeść coś słodkiego jest to moment, w którym trzustka najlepiej poradzi sobie z trawieniem cukrów. Zegar aktywności narządów mówi, że jest to również idealna pora na ćwiczenia fizyczne, pracę, naukę i wszelkie zadania wymagające koncentracji oraz wysiłku intelektualnego i fizycznego. Niepokojącym sygnałem o tej porze jest niski poziom energii i koncentracji, a także wszelkie sygnały zaburzeń układu pokarmowego tj. wzdęcia, biegunki czy bóle brzucha.

11.00 – 13.00 Serce

Jest to moment najbardziej intensywnej pracy serca i układu krążenia, dlatego w tym czasie najlepiej zwolnić tempo, odpocząć lub udać się na spacer, jeśli to możliwe. Nie powinno się w żaden sposób dodatkowo stymulować pracy serca np. pić kawy, wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych czy narażać na dodatkowy stres. Zatem zostaw trudne rozmowy na później. To idealna pora na lunch. Sygnałami nierównowagi mogą być duszności, problemy z zaczerpnięciem oddechu, kołatanie serca lub zimne kończyny.

13.00 – 15.00 Jelito cienkie

Jest to czas ostatecznego trawienia i wchłaniania pokarmu. Jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej, to ostatni optymalny moment, aby zjeść obiad. Może wystąpić senność i spadek energii, która wiąże się w z wcześniejszym wyżem energetycznym układu krążenia lub minimum energetycznym wątroby. Nadmiar stresu, nieprzespana noc czy zmęczenie da znać o sobie właśnie teraz. Według chińskiego zegara narządów zalecana jest sjesta, zwolnienie tempa pracy lub po prostu akceptacja mniejszej wydajności. Objawy nierównowagi to między innymi wzdęcia czy refluks.

15.00-17.00 Pęcherz moczowy

Dotychczas organizm skupiał się na trawieniu i wchłanianiu pokarmów. Teraz należy zwiększyć ilość spożywanych płynów. Pęcherz moczowy odprowadza odpady metaboliczne do systemu filtracji nerek. Następuje kolejny wzrost energii. Ponownie, jest to dobry czas na koncentrację, pracę i naukę. Objawami dysharmonii są wszelkie oznaki odwodnienia organizmu, suchość śluzówek, pieczenie oczu, zmęczenie czy pieczenie podczas oddawania moczu, dlatego nawadniaj się.

17.00 – 19.00 Nerki

Jest to czas intensywnej filtracji nerek, w celu utrzymania równowagi chemicznej i metabolicznej w organizmie. Idealny czas na lekką kolację oraz spacer, masaż lub wszelką aktywność fizyczną w celu poprawy cyrkulacji krwi. Objawami nierównowagi funkcji nerek może być m.in przedwczesne siwienie włosów, bóle w odcinku lędźwiowym lub obniżone libido. Więcej o tym, jak holistycznie wzmacniać nerki, przeczytasz w artykule: Jak wspierać nerki? Ujęcie holistyczne.

19.00-21.00 Osierdzie

Składniki odżywcze rozprowadzane są w tym czasie do każdej komórki w organizmie. Warto w tym czasie zadbać o relacje. Według zegara narządów jest to najbardziej korzystna pora na spotkania towarzyskie, zabawę i spędzanie czasu w gronie najbliższych. Jest to również najlepszy moment na wszelkiego rodzaju bliskość, zarówno fizyczną jak i emocjonalną, która za sprawą wysokiej energii osierdzia najowocniej wzmocni teraz nasze więzi i poczucie bezpieczeństwa. Najlepszy czas na wszelkie praktyki pogłębiające kontakt z innymi, ze sobą, czy ze swoim ciałem – masaż, kąpiel, seks.

21.00 – 23.00 Potrójny ogrzewacz

Według zegara aktywności narządów w tym czasie regulowana jest homeostaza całego organizmu. Idealny czas na relaks i regenerację. Warto się wyciszyć, zredukować ilość świateł, medytować. Powinniśmy szykować się do snu uwzględniając wcześniejszą porę chodzenia spać zimą i późniejszą latem. Nie należy jeść kolacji o tej porze. Układ pokarmowy ma teraz swoje minimum energetyczne. Potencjał transformacji pokarmu jest niski. Substancje odżywcze są teraz przyswajane w bardzo małym stopniu. Ponadto, jedzenie o tej porze obciąża funkcje wątroby oraz sprzyja powstawaniu wilgoci i śluzu, które blokują swobodny przepływ w kanałach energetycznych, co skutkować może zastojem w układzie pokarmowym.

23.00 – 01.00 Woreczek Żółciowy

Aby zapewnić właściwą regenerację organizmu o tej porze bardzo istotny jest sen. Podczas snu komórki się regenerują, krwinki się odbudowują, zgromadzone w ciągu dnia dane segregują. Woreczek żółciowy odpowiada za przechowywanie i produkowanie żółci, która jest niezbędna do dobrego trawienia. Pod względem psychicznym wpływa na naszą samoocenę oraz łatwość podejmowania decyzji. Jeśli w tych godzinach nie śpimy wyraźnie wyczerpujemy organizm nie pozwalając mu się odpowiednio zregenerować. Skutkiem tego jest znaczne obniżenie nastroju i energii do działania, problemy trawienne, a długoterminowo także brak pewności siebie i klarowności w podejmowaniu decyzji.

01.00 – 03.00 Wątroba

Jest to pora, w której ciało powinno znajdować się w głębokim śnie. Jest to niezwykle istotne w celu właściwej regeneracji organizmu i odbudowy jego zasobów.  Właśnie wtedy (pod warunkiem, że śpisz) wątroba się regeneruje, krew jest oczyszczana oraz uwalniane są toksyny. Wybudzanie się o tej porze może to oznaczać problemy z wątrobą lub tłumione w sobie emocje takie jak: frustracja, złość, gniew czy nagromadzony stres. Regularny brak snu w tych godzinach niesie za sobą ogromne konsekwencje dla organizmu. Często objawia się anemią, chronicznym zmęczeniem czy migrenowymi bólami głowy. U kobiet może objawiać się również zaburzeniami miesiączkowania, u mężczyzn problemami z potencją. Więcej o tym, jak holistycznie wzmacniać wątrobę, przeczytasz w artykule: Jak wspierać wątrobę? Ujęcie holistyczne.

03.00 – 05.00 Płuca

Wciąż powinniśmy znajdować się w fazie snu i odpoczywać. Organizm się dotlenia, a płuca oczyszczają z toksyn. Jeśli budzisz się o tej porze może świadczyć to o towarzyszących ci uczuciach smutku czy żalu lub znacznym obciążeniu płuc np. u palaczy. Objawami problemów z płucami jest występujący o tej porze kaszel lub świszczący oddech, a także częste infekcje dróg oddechowych. Więcej o tym, jak holistycznie wzmacniać płuca, przeczytasz w artykule: Jak wspierać płuca? Ujęcie holistyczne.

Jak w zegarku

Aby zachować pełnię zdrowia i dobre samopoczucie warto organizować dietę oraz aktywności, a także regenerację tak, aby wykorzystywać naturalny przepływ życiowej energii oraz optymalną wydajność poszczególnych narządów. W miarę możliwości warto zrezygnować z pewnych działań, by nie osłabiać ich w momencie niskoenergetycznym.

Jeśli zauważyłeś u siebie wyżej opisane objawy, powtarzające się o określonych porach, są one sygnałem występujących zaburzeń i dysharmonii oraz potrzeby zadbania o twoją witalność, przepływ energii i wewnętrzną równowagę.

Czekam na Ciebie w Zen Concept.

Opracowała: Sylwia Klimaszewska-Domańska, Zen Concept

Na podstawie:

Prof. TCM Univ. Yunnan Li Wu, Zegar dobowej aktywności narządów według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Zhang Jiaofei, Wang Jing, Chiński zegar przemian. Wykorzystanie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w zapobieganiu chorobom i ich leczeniu.

Instytut Medycyny Chińskiej i Profilaktyki Zdrowia, Podstawy Medycyny Chińskiej.

Artykuły Zen Concept są źródłem informacji na temat zdrowia, żywienia i TCM. Opierają się na wynikach badań, wiedzy akademickiej, literaturze naukowej, szkoleniach oraz doświadczeniu zgromadzonemu przez Zen Concept.

Artykuły i zamieszczane treści dostarczają ogólnych wskazówek i nie mają zastąpić porad zdrowotnych udzielanych czytelnikowi podczas indywidualnej konsultacji, w której terapeuta ma do czynienia z faktami, okolicznościami i objawami konkretnego przypadku. Stawia diagnozę i kieruje indywidualnym procesem dostosowując zalecenia i metody pracy do indywidualnych potrzeb i dolegliwości.

Zen Concept nie bierze odpowiedzialności za niekorzystne konsekwencje będące następstwem wykorzystania informacji zawartych w artykułach lub stosowania zamieszczonych przepisów. Zachęca do indywidualnej konsultacji dietetycznej, terapii TMC oraz terapii manualnej w Zen Concept w celu dobrania indywidualnej terapii zdrowotnej.

Zapisz się do naszego newslettera

*Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (imię, adres email) przez Usługodawcę (Zen Concept Sylwia Klimaszewska-Domańska) w celu przesyłania informacji marketingowych. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

error: Zawartość strony jest własnością intelektualną autora!
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.