...

Blog Zen Concept

Lęk - Zdjęcie do artykułu

Lęk – jak sobie pomóc?

Lęk to emocja elementu wody, głęboko zakorzeniona w nerkach. Zdrowy lęk, czy krótkotrwały strach pełni ważną rolę ostrzegawczą. Jednak, gdy uczucie to jest zbyt silne lub długotrwałe, osłabia żywioł wody i funkcje nerek. O tym jak holistycznie dbać o nerki przeczytasz w artykule: Jak wspierać nerki? Ujęcie holistyczne.

Często odczuwany lęk, może również ograniczać Ciebie, Twoje talenty i pragnienia oraz blokować dostęp do głębszych zasobów, a także realizacji swojego potencjału. Co w dłuższym okresie rodzi frustrację, prowadzi do braku satysfakcji, spełnienia w życiu, a nawet depresji. Zatem, dla wzmocnienia elementu wody, ważne jest praktykowanie odwagi oraz wyrażanie siebie.

Jak lęk może objawiać się w ciele?

  • bezsenność
  • problemy z koncentracją
  • brak apetytu -„kamień w żołądku”
  • ucisk w klatce piersiowej
  • problemy z oddychaniem, spłycony oddech lub w ogóle zapominanie o oddechu
  • płaczliwość
  • nawroty stanów depresyjnych / objawów PTSD
  • napięcie w ciele, brak kontaktu z ciałem czy też jego zamrożenie
  • chroniczne zmęczenie, wyczerpanie i wiele innych

Co się dzieje z ciałem, gdy doświadczamy lęku?

Reakcją układu nerwowego na funkcjonowanie w ciągłym lęku, niepewności i poczuciu zagrożenia jest mechanizm „walcz, uciekaj lub nie ruszaj się”. Nadmiernie pobudzony układ współczulny wyrzuca morze hormonów (noradrenalinę, adrenalinę, kortyzol), dzięki czemu organizm jest gotowy do walki i wzmożonego wysiłku, ucieczki lub też „zamiera”. Niektórzy pod wpływem silnego stresu i lęku mobilizują się oraz intensywnie działają, inni czują się sparaliżowani, nieruchomieją, a ich ciało zamraża się. Niestety każdy z powyższych stanów trwający dłużej jest niezwykle szkodliwy i wyczerpujący dla naszego zdrowia. Zarówno psychicznego, jak i fizycznego.

Odziaływanie lęku czy przerażenia objawia się m.in napięciami w ciele lub jego zamrożeniem. Brakiem realnego kontaktu z ciałem, w efekcie ze sobą. Silnie przeżywane emocje przenoszą się na napięcia mięśniowe. Następnie napięcia i blokady mięśniowe przekładają się na napięcia organów wewnętrznych, w wyniku czego nie mogą one efektywnie pracować. Reasumując, cały układ jest ściśnięty i zablokowany, a objawy lękowe pogłębiają się. W takim stanie ciężko funkcjonować. Tym bardziej rozwijać swój potencjał, tworzyć bezpieczne relacje czy nieść wsparcie innym.

Co możemy zrobić dla naszego układu nerwowego oraz naszych nerek?

Wg. Tradycyjnej Medycyny Chińskiej lęk, strach, przerażenie to emocje odpowiadające/ uszkadzające nerki

🟢 Relaksuj się poprzez oddech

Najprostsza, najszybsza i bardzo skuteczna metoda. Jeśli medytujesz – medytuj. Jeśli nie, połóż dłoń na podbrzuszu i weź wdech i wydech. Poczuj swój oddech w ciele. Podczas wdechu łagodnie wypychaj/rozszerzaj brzuch do przodu i do dołu. Wyobraź sobie, że twój brzuch to balon napełniany energią. Skupiaj się na przepływie energii w dół, do nerek. Sprzyjać to będzie aktywowaniu energii nerek, wsparciu ich funkcji i rozproszeniu lęku. To samo ćwiczenie możesz wykonać kładąc rękę na sercu i napełniając energią klatkę piersiową, jeśli potrzebujesz skoncentrować się na wzmocnieniu serca i odblokowaniu klatki piersiowej.

🟢Zrób automasaż nerek

Stojąc lub siedząc złóż ręce w pięści, kolistymi ruchami rozmasuj okolice lędźwi/ nerek. Masuj co najmniej minutę. Pamiętaj o regularnym oddechu. Z wydychanym powietrzem – wydychaj również strach. Wzmocnisz tym swoje nerki, uwolnisz zastałą w nich energię i rozproszysz lęk. Masaż nerek sprawdza się najlepiej jeśli wykonany jest bezpośrednio na skórze, bez ubrania.

🟢 Zrób akupresurę kostek

Przy wewnętrznej kostce (między wyniosłością kostki, a ścięgnem Achillesa oraz pod kostką) jest 5 ważnych punktów akupresurowych meridianu nerek. Patrz zdjęcie poniżej. Zatory energetyczne pojawiające się w tym obszarze mogą zaburzać pracę nerek i wzmagać odczucie lęku. W celu uspokojenia, uwolnienia toksyn i zastojów masuj punkty akupresurowe używając kciuka i palca wskazującego (obejmując Achillesa), delikatnie uciskaj poszczególne punkty.

Ryc. Akupresura kostki – Meridian Nerek. Praca z lękiem – Zen Concept

🟢 Wykonaj trening autogenny Schultza

To popularna nazwa techniki relaksacji neuromięśniowej. Jest to system ćwiczeń relaksacyjnych, korzystający z metod stosowanych w jodze oraz medytacji zen.

🟢 Wytrząśnij lęk z ciała

W celu regulacji układu nerwowego i redukcji lęku, najlepszą metodą jest bezpieczny, kojący dotyk, a także ruch. Idąc śladem dzikich zwierząt, które drżą i trzęsą się po stresującym wydarzeniu – wprowadzenie ciała w drżenie, postrząsanie nim, kołysanie, krążenie, skakanie, tańczenie to świetne metody na “wytrzęsienie” lęku z ciała.

🟢 Uziemiaj się

Szukaj spokoju poprzez uziemienie. Stań stabilnie, skup uwagę na stopach. Wyobraź sobie, że twoje stopy zapuszczają korzenie do ziemi. Buduj poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Wraz z wdechem przez stopy zasil się energią z ziemi i napełnij nią nerki. Z wydechem oddaj lęk, napięcie i cały niekorzystny nadmiar emocjonalny poprzez stopy do ziemi.

Wspierające będą wszelkie techniki pogłębiające kontakt z ciałem, a zwłaszcza z jego centrum – czyli brzuchem (np. uważny dotyk, masaż, oddech), a także kontakt z żywiołem ziemi. W zależności od pory roku mogą to być spacery, prace w ogrodzie, przesadzanie roślin, kontakt z minerałami, zanurzanie dłoni w ziemi czy chodzenie boso.

🟢 Zaakceptuj siebie i dostrzeż swoją wyjątkowość

W medycynie wschodniej, nerki to korzeń życia. Przechowują naszą esencję i są źródłem życiowej mocy. W tym kontekście żywioł wody mówi o połączeniu z esencją – naszym prawdziwym ja. Do tego potrzebna jest odwaga w poznawaniu siebie, byciu sobą i akceptacja tego kim naprawdę jesteśmy.

Dlatego zaakceptuj siebie. Zarówno swoje zalety i talenty, jak również mroczne strony. Zauważ oraz doceń swoją wyjątkowość. Zastanów się, co unikatowego możesz zaoferować światu i innym.

Nie walcz z tym, kim jesteś. Nie próbuj ciągle naprawiać czy doskonalić siebie. Bądź autentyczny. Ukrywanie tego, kim naprawdę jesteś jest aktem przemocy wobec siebie i swojego życia.

🟢 Przytulaj, okazuj czułość, bliskość i korzystaj z masaży

Przytulaj bliskich, partnera, dzieci, psa. Przytulaj siebie i korzystaj z masaży. Pozostań w bliskości ze swoim ciałem. Powyżej przedstawione metody nie zastąpią indywidualnej pomocy psychologicznej i nie jest to ich rola. Natomiast nie bagatelizujmy znaczenia dotyku, czułości, bliskości w procesie powrotu lub choćby zbliżenia się do emocjonalnej równowagi. Budowy zaufania, spokoju i poczucia bezpieczeństwa, którego tak bardzo teraz potrzebujemy. Dotyk ma ogromną moc w regulacji układu nerwowego, tym samym emocji oraz objawów psychosomatycznych, więcej o tym przeczytasz na stronie Masaż Shiatsu Zen.

Jeśli chcesz obniżyć poziom lęku dbaj o siebie świadomie. Poprzez oddech, wyciszenie, techniki relaksacyjne, odpoczynek, bliskość ze sobą i swoim ciałem. Zwolnij tempo życia i złap oddech. Pozwól sobie na dłuższy sen i regenerację, gdy tego potrzebujesz. Chroń swoje zdrowie fizyczne, psychiczne oraz mądrze zarządzaj zasobami. Dbając o siebie – dbasz również o innych.

Sylwia

Jeżeli chcesz obniżyć poziom lęku – Przyjdź do Zen Concept, wesprę Cię w miarę moich możliwości.

Bibliografia

Tradycyjna Medycyna Chińska w praktyce, Hamid Montakab, wydawnictwo Galaktyka, rok 2015.

Kuan Hin, Chiński masaż i akupresura, Wydawnictwo lekarskie PZWN.

Psychologia pozytywna w praktyce, dr Maciej Stolarski, Uniwersytet Warszawski, skrypty warsztatowe.

Ilchi Lee, Ćwiczenia meridianów, Wyd. studio Astropsychologii.

Zapisz się do naszego newslettera

*Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (imię, adres email) przez Usługodawcę (Zen Concept Sylwia Klimaszewska-Domańska) w celu przesyłania informacji marketingowych. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

error: Zawartość strony jest własnością intelektualną autora!
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.