W poszukiwaniu równowagi – Teoria Pięciu Elementów
Zgodnie z Teorią Pięciu żywiołów/elementów czy też przemian, które występują w naturze oraz tworzą człowieka każdy z nas ma w sobie cechy poszczególnych elementów: Ziemi, Ognia, Drzewa, Metalu i Wody.
Każdy z pięciu żywiołów posiada określone cechy i właściwości. Łączy się z inną porą roku, zmysłem, smakiem, kierunkiem ruchu energii, a także określonymi emocjami, typem osobowości, aspektem psychicznym oraz duchowym.
Człowiek składa się ze wszystkich pięciu żywiołów. Jednakże najczęściej, jeden lub dwa z nich dominują. Mówimy wtedy o archetypie, czyli elemencie dominującym. Sztuka utrzymania ciała i ducha w dobrym zdrowiu polega przede wszystkim na utrzymaniu w równowadze elementu dominującego. A następnie, poszukiwaniu harmonii pomiędzy wszystkimi elementami, by umożliwić swobodny przepływ życiowej energii w organizmie.
Oznacza to, że dla każdego z nas, ścieżka rozwoju, a także powrotu do zdrowia i równowagi będzie wyglądała nieco inaczej. Nasze codzienne praktyki, dieta, aktywności, a także rytuały powinny równoważyć indywidualne nadmiary i niedobory poszczególnych żywiołów, równocześnie wspierając żywioł dominujący, zgodnie z naszym archetypem i indywidualnymi potrzebami.
Element ziemi – charakterystyka
Element ziemi symbolizuje nasze centrum, a także Matkę Ziemię, która karmi i daje oparcie. W tym kontekście Ziemia mówi o poczuciu bezpieczeństwa, stabilności oraz ugruntowaniu. Silny element ziemi to sprawnie działający układ pokarmowy. W szerszym ujęciu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej również „apetyt na życie”. A także zdolność do przyjmowania od świata tego, co najlepsze i korzystania z jego obfitości, oraz urzeczywistniania naszych planów i pragnień.
Energia ziemi to ześrodkowanie, centralizacja – powrót do środka, do głębi, do “jądra”, a organy należące do tego elementu, to śledziona, trzustka i żołądek. Objawy dysharmonii w funkcjach tych narządów wskazywać będą na osłabienie elementu ziemi. Więcej o tym jak wspierać te organy oraz jakie są objawy nierównowagi – zarówno fizjologiczne, jak i emocjonalne, przeczytacie w kolejnym artykule: Jak wspierać śledzionę – ujęcie holistyczne.
Jak harmonizować element ziemi?
Karm się tym, co odżywcze i wpierające
Żywioł ziemi łączy się z organami: śledzioną, trzustką i żołądkiem. Odpowiada za proces przyjmowania, trawienia, przyswajania i przekształcania. Zarówno pożywienia na poziomie fizjologicznym, jak również informacji, emocji i doświadczeń na poziomie mentalnym.
To również gotowość do bezinteresownego dawania, okazywania wsparcia, troski oraz empatii – sobie i innym. Dlatego karm siebie, a także innych, tym co dobre, odżywcze, wspierające. Pamiętaj, że nasza dieta, to nie tylko co jemy, ale wszystko to, czym karmimy ciało fizyczne, emocjonalne i energetyczne. Ludzie, z którymi przebywamy, przedmioty, którymi się otaczamy, książki, które czytamy, rozmowy, w których uczestniczymy, etc.
Uziemiaj się i pozostań uważny
Ważne jest, by pozostawać uważnym oraz uziemionym – dosłownie i w przenośni. Wspierające będą wszelkie techniki pogłębiające kontakt z ciałem, a zwłaszcza z jego centrum – czyli brzuchem (np. uważny dotyk, masaż, oddech), a także kontakt z żywiołem ziemi. W zależności od pory roku mogą to być spacery, prace w ogrodzie, przesadzanie roślin, kontakt z minerałami, zanurzanie dłoni w ziemi czy chodzenie boso.
Ponadto, wiosna i lato naturalnie sprzyjają uważności. Przebywanie na plaży, chodzenie po górach, pływanie w rzece, wycieczki na łono natury – to wszystko stwarza ogrom sposobności do bycia obecnym „tu i teraz”. Nie zgub uważności i uziemienia powracając do intensywnego rytmu pracy i przedsięwzięć po wakacjach.
Materializuj i czerp z obfitości
Element ziemi zachęca do spędzania możliwie największej ilości czasu w naturze. Do świadomego połączenia z nią wszystkimi zmysłami – spacerując, wąchając, smakując, czując. Zaprasza nas do czerpania zmysłowej przyjemności z życia.
Zwłaszcza pod koniec lata celebruj obfitą, wciąż ciepłą energię Yang, która wspiera w dojrzewaniu do zmian, osobistych przekształceń, a także materializacji naszych planów i pragnień. Wykorzystaj także ostatnie chwile letniej obfitości do „nakarmienia się” naturalną słodyczą sezonowych warzyw i owoców.
Zweryfikuj cele i intencje
Żywioł ziemi odpowiada również za dojrzewanie pomysłów, uziemiania naszych celów i idei. Mówi o zbieraniu plonów z tego, co zasialiśmy. O satysfakcji oraz osobistym spełnieniu. Lub odwrotnie, o braku tych jakości, jeśli element ziemi pozostaje w nierównowadze.
Ziemia weryfikuje ugruntowanie i zaangażowanie wobec naszych najgłębszych intencji, które służą naszemu najwyższemu dobru oraz rozwojowi indywidualnej życiowej drogi.
Żywioł ten zachęca do zadania sobie pytań:
- Jakie są moje prawdziwe intencje?
- Czy moje działania są zgodne z moimi intencjami?
- Czy rzeczywiście robię/materializuję to, co mam intencję/chciałbym robić?
Zadbaj o zdrowie psychiczne
W aspekcie mentalnym element ziemi odpowiada za analityczne myślenie: zdolność rozumowania, dobrą koncentrację i pewność swoich działań, a także zdolność refleksji. Pozwala nam przekształcić informacje oraz doświadczenia, nadać im odpowiednie znaczenie i wyciągnąć wnioski. Umożliwia racjonalne myślenie, formułowanie intencji. Jednakże pamiętaj, aby zachować balans. Nadmierne analizowanie, kalkulowanie, obsesyjne, natrętne myśli czy wpadanie w mechanizm zamartwiania pochłania ogrom naszej życiowej energii.
Pożegnaj perfekcjonizm i nie zamartwiaj się
Perfekcjonizm, mechanizm nadmiernego analizowania i zamartwiania się, to objawy nierównowagi elementu ziemi. Zatem doceniaj siebie za to, gdzie jesteś i zauważ to, co osiągnąłeś. Odpuść perfekcję oraz nadmierne wymagania. Poświęć czas na refleksję nad osobistymi celami i intencjami, zebranie myśli, podsumowania, wnioski. Na ześrodkowanie. Poklep się po ramieniu za dobrze wykonaną pracę i nie zamartwiaj o przyszłość. Nadmierne zamartwianie oraz analizowanie osłabia element Ziemi, równocześnie upośledzając funkcje śledziony, trzustki i żołądka.
Zadbaj o brzuch i układ pokarmowy
Jeśli czujesz potrzebę zadbania o swój brzuch oraz układ pokarmowy lub potrzebę ześrodkowania i osadzenia w ciele, to zapraszam na zabiegi akupunktury, konsultację dietetyczną, terapię wisceralną, a także masaż Shiatsu.
Okresy dojo, to szczególnie dobry czas na pracę na kanale żołądka, śledziony i trzustki. Warto wtedy zadbać o oddech, uważność, dotyk i wsparcie skierować do naszego centrum. Do ośrodka czucia, wszelkiej informacji, transformacji oraz intuicji – do brzucha.
Zrób coś dla Ziemi
Okaż szacunek Matce Ziemi. To nasza rodzicielka i karmicielka. Pamiętaj zatem o segregacji śmieci, ogranicz używanie plastikowych opakowań i jednorazowych przedmiotów. Nie marnuj jedzenia i okaż wdzięczność za jego dostatek.
Możesz również pozbierać śmieci w przestrzeni publicznej, w swojej okolicy lub podczas spaceru na łonie natury. Zadbać o zieleń, posadzić rośliny lub pielęgnować te, które rosną a także wspierać inicjatywy zazieleniania przestrzeni miejskiej. Osoby, które sieją, sadzą i dbają o naturę otrzymują od niej ogromne wsparcie.
O naturze żywiołu ziemi:
„Ziemia jest matką wszelkiego życia i ruchu, przewodzi w porządku i spokoju.”
Konfucjusz
Opracowała: Sylwia Klimaszewska-Domańska, Zen Concept
Jeżeli potrzebujesz wesprzeć Żywioł Ziemi – Czekam w Zen Concept. Znajdziemy odpowiednią metodę pracy dla Ciebie:
Na podstawie:
Dr Mary Garvey, Prof. Qu Lifang, Chinese Medicine Psychology: A Clinical Guide to Mental and Emotional Wellness
L.E. Dechar, B. Fox, The Alchemy of Inner Work
M.S.Dpil.OM, L.Ac M. Koszyk, Instytut Medycyny Chińskiej, Praktyka akupunktury – warsztat kliniczny, Skrypty warsztatowe
Artykuły Zen Concept są źródłem informacji na temat zdrowia, żywienia i TCM. Opierają się na wynikach badań, wiedzy akademickiej, literaturze naukowej, szkoleniach oraz doświadczeniu zgromadzonemu przez Zen Concept.
Artykuły i zamieszczane treści dostarczają ogólnych wskazówek i nie mają zastąpić porad zdrowotnych udzielanych czytelnikowi podczas indywidualnej konsultacji, w której terapeuta ma do czynienia z faktami, okolicznościami i objawami konkretnego przypadku. Stawia diagnozę i kieruje indywidualnym procesem dostosowując zalecenia i metody pracy do indywidualnych potrzeb i dolegliwości.
Zen Concept nie bierze odpowiedzialności za niekorzystne konsekwencje będące następstwem wykorzystania informacji zawartych w artykułach lub stosowania zamieszczonych przepisów. Zachęca do indywidualnej konsultacji dietetycznej, terapii TCM oraz terapii manualnej w Zen Concept w celu dobrania indywidualnej terapii zdrowotnej.