W poszukiwaniu równowagi – Teoria Pięciu Elementów
Zgodnie z Teorią Pięciu żywiołów/elementów czy też przemian, które występują w naturze oraz tworzą człowieka każdy z nas ma w sobie cechy poszczególnych elementów: Ziemi, Ognia, Drzewa, Metalu i Wody.
Każdy z pięciu żywiołów posiada określone cechy i właściwości. Łączy się z inną porą roku, zmysłem, smakiem, kierunkiem ruchu energii, a także określonymi emocjami, typem osobowości, aspektem psychicznym oraz duchowym.
Człowiek składa się ze wszystkich pięciu żywiołów. Jednakże najczęściej, jeden lub dwa z nich dominują. Mówimy wtedy o archetypie, czyli elemencie dominującym. Sztuka utrzymania ciała i ducha w dobrym zdrowiu polega przede wszystkim na utrzymaniu w równowadze elementu dominującego. A następnie, poszukiwaniu harmonii pomiędzy wszystkimi elementami, by umożliwić swobodny przepływ życiowej energii w organizmie.
Oznacza to, że dla każdego z nas, ścieżka rozwoju, a także powrotu do zdrowia i równowagi będzie wyglądała nieco inaczej. Nasze codzienne praktyki, dieta, aktywności, a także rytuały powinny równoważyć indywidualne nadmiary i niedobory poszczególnych żywiołów, równocześnie wspierając żywioł dominujący, zgodnie z naszym archetypem i indywidualnymi potrzebami.
Element drzewa – charakterystyka
Żywioł drzewa utożsamiany jest z cechami yang, czyli aktywnej, lekkiej, rosnącej energii. Symbolizującej wchodzące słońce, budzącą się wiosnę oraz intensywny rozwój. Drzewo symbolizuje również nadzieję, marzenia, wizje, a także nowe początki.
Od siły tego elementu zależy zdolność do odradzania się, przemiany i rozpoczynania od nowa. Uosabia możliwości wzrostu – intelektualnego, emocjonalnego i duchowego. A także moc kreacji, zdolności planowania oraz podejmowania właściwych decyzji. Silne drzewo daje poczucie kierunku i celu w życiu, jak również kontroli tego, co zależne od nas.
Energia drzewa skierowana jest do góry, a organy należące do tego elementu, to wątroba i pęcherzyk żółciowy.
Objawy dysharmonii w funkcjach tych narządów wskazywać będą na osłabienie elementu drzewa. Więcej o tym jak wspierać te organy oraz jakie są objawy nierównowagi – zarówno fizjologiczne, jak i emocjonalne, przeczytacie w artykule: Jak wspierać wątrobę? Ujęcie holistyczne.
Jak harmonizować element drzewa?
Puść wodze wyobraźni
Żywioł drzewa reprezentuje archetyp wizjonera. Uosabia nasze wizje, ambicje oraz najgłębsze pragnienia.
Dlatego zapisuj swoje sny, myśli, marzenia. Wizualizuj. Planuj wymarzone podróże i projekty. Drzewo przypomina o wielkiej sile naszej wyobraźni oraz naszych marzeń. Równocześnie podkreślając, iż odpowiedzialność za ich realizację spoczywa na nas.
Drzewo zadaje pytanie o cel oraz kierunek:
- Czy nasze plany i marzenia są naprawdę nasze?
- Czy mamy odwagę realizować swoje cele, a wraz z tym podążać własną ścieżką?
- Czy postawione niegdyś cele wciąż z nami rezonują?
- Czy może warto zweryfikować plany i zmienić kierunek?
Wyznacz kierunek i działaj
Drzewo odpowiada za podejmowanie decyzji i kontrolowanie tego, co zależne od nas. Wyznaczanie nowych dróg oraz realizację celów. Aktywizuje. Rozwija nas poprzez ruch i działanie. Najsilniej ze wszystkich żywiołów wspiera w urzeczywistnianiu marzeń, pomysłów, planów. Jest źródłem wytrwałości, odwagi, siły materializacji, a ponadto współczucia, miłości własnej i samoakceptacji – niezbędnej, by docenić własną wyjątkowość oraz podążać indywidualną drogą.
Dlatego podejmuj decyzje w zgodzie ze sobą. Służące rozwojowi Twojego indywidualnego potencjału. Stawiaj sobie nowe cele, wyznaczaj nowe, nikomu nieznane kierunki i realizuj własne marzenia.
Planuj, doświadczaj, odkrywaj!
Rozwijaj swój potencjał
Element drzewa zapewnia nam stały wzrost i rozwój. Dlatego uwolnij swoją kreatywność. Cokolwiek to dla Ciebie znaczy: tańcz, trenuj, maluj, pisz, śpiewaj – działaj!
Pozostań proaktywny, twórz własne scenariusze, podejmuj twórcze działania. Oddawaj się lekturze by rozwijać swoją wyobraźnię, a także czytaj biografie ludzi, którzy Cię inspirują. Rozwijaj pasje, pogłębiaj zainteresowania, pokaż światu swoje talenty. Nie trać nadziei, a cierpliwie i konsekwentnie rozwijaj swój potencjał oraz urzeczywistniaj marzenia.
Graj w „zielone„
Włącz do diety pożywienie uosabiające naturę elementu drzewa: lekkie, świeże i zielone. Np. kiełki, młode rośliny, szpinak, brokuły, szparagi – świeżą zieleninę. Posadź nasiona (dosłownie, jak również w przenośni). Dbaj o nie, podlewaj, zasilaj i patrz jak rosną.
Spędzaj czas na łonie natury, na świeżym powietrzu. Zwłaszcza w otoczeniu zieleni – w ogrodzie, lesie, parku, na łące. Słuchaj śpiewu ptaków oraz szumu liści. Czerp siłę i spokój z natury.
Rusz się
Właśnie teraz, jak nigdy w ciągu roku – potrzebujemy ruchu oraz regularnej aktywności fizycznej. Wybierz formę aktywności, którą lubisz najbardziej. Każdy zdrowy ruch będzie wspierać i aktywizować jakże twórczą, ekspansywną energię żywiołu drzewa. Teraz szczególnie będą służyć treningi kardio, m.in.: jogging, taniec, pływanie, rower. Gdy króluje drzewo warto także zadbać o kręgosłup i włączyć do swej codziennej praktyki ćwiczenia wzmacniające core i stabilizację, a także regularną praktykę uziemienia.
Co jeśli nie mam na to wszystko siły?
Właśnie teraz energii do zmian, wzrostu i rozwoju jest w naturze najwięcej. Jest ona najbardziej sprzyjająca do podejmowania nowych wyzwań, czy dodatkowych aktywności. Jeżeli mimo to, czujesz lęk lub chroniczne zmęczenie, brakuje Ci motywacji do wprowadzenia zmian oraz energii do działania, to warto przypomnieć, że drzewo zasilane jest przez wodę. Ujmuje to Teoria Pięciu Przemian, w której poszczególne żywioły łączą się ze sobą w cyklu karmienia. O tym, jak harmonizować żywioł wody, a tym samym zadbać o właściwe „nawodnienie” i „odżywienie” elementu drzewa przeczytasz więcej w artykule: Element wody – wzmocnij siłę woli i pewność siebie.
Tonizuj układ nerwowy
Budowa układu nerwowego człowieka do złudzenia przypomina drzewo. Zakorzeniony głęboko w miednicy, posiada pień w postaci rdzenia kręgowego otoczonego kręgosłupem. Następnie pień ten, rozkłada się w rozłożystą koronę mózgu posiadającą bujną strukturę rozgałęzień nerwowych. Tak, jak konary drzewa odchodzą od jego pnia, tak nerwy i kanały rozgałęziają się po całym ciele od kręgosłupa. Widzimy drzewo w mikro skali kreacji, wewnątrz człowieka.
Dlatego tonizuj układ nerwowy m.in poprzez świadomy ruch, kojący dotyk, uważny stretching, akupunkturę.
O naturze żywiołu drzewa:
„Jeśli chcesz zatrzymać wichurę, posadź drzewo.”
Tao Cheng, XI w n.e
Opracowała: Sylwia Klimaszewska-Domańska, Zen Concept
Jeżeli potrzebujesz wesprzeć Żywioł Drzewa – Czekam w Zen Concept. Znajdziemy odpowiednią metodę pracy dla Ciebie:
Na podstawie:
Dr Magdalena Śliwińska-Konior, Instytut Medycyny Chińskiej, Praktyka akupunktury – warsztat kliniczny, Skrypty warsztatowe
Dr Mary Garvey, Prof. Qu Lifang, Chinese Medicine Psychology: A Clinical Guide to Mental and Emotional Wellness,
Red: A.K. Gajewski, E.Skierska, Biologia
H. Montakab, Medycyna Chińska w Praktyce
Artykuły Zen Concept są źródłem informacji na temat zdrowia, żywienia i TCM. Opierają się na wynikach badań, wiedzy akademickiej, literaturze naukowej, szkoleniach oraz doświadczeniu zgromadzonemu przez Zen Concept.
Artykuły i zamieszczane treści dostarczają ogólnych wskazówek i nie mają zastąpić porad zdrowotnych udzielanych czytelnikowi podczas indywidualnej konsultacji, w której terapeuta ma do czynienia z faktami, okolicznościami i objawami konkretnego przypadku. Stawia diagnozę i kieruje indywidualnym procesem dostosowując zalecenia i metody pracy do indywidualnych potrzeb i dolegliwości.
Zen Concept nie bierze odpowiedzialności za niekorzystne konsekwencje będące następstwem wykorzystania informacji zawartych w artykułach lub stosowania zamieszczonych przepisów. Zachęca do indywidualnej konsultacji dietetycznej, terapii TMC oraz terapii manualnej w Zen Concept w celu dobrania indywidualnej terapii zdrowotnej.