...

Blog Zen Concept

Zdjęcie poglądowe: Falujący ocean. Element wody - wzmocnij siłę woli i pewność siebie

Element wody – wzmocnij siłę woli i pewność siebie

W poszukiwaniu równowagi – Teoria Pięciu Elementów

Tradycyjna Medycyna Chińska opiera się m. in. na Teorii Pięciu żywiołów/elementów czy też przemian, które występują w naturze oraz tworzą człowieka. Zgodnie z tą teorią, każdy z nas ma w sobie cechy poszczególnych elementów: Ziemi, Ognia, Drzewa, Metalu i Wody.

Każdy z pięciu żywiołów posiada określone właściwości. Łączy się z inną porą roku, zmysłem, smakiem, kierunkiem ruchu energii, a także określonymi emocjami, organami, typem osobowości i aspektem duchowym.

Człowiek składa się ze wszystkich pięciu żywiołów. Jednakże najczęściej, jeden lub dwa z nich dominują. Mówimy wtedy o archetypie, czyli elemencie dominującym. Sztuka utrzymania ciała i ducha w dobrym zdrowiu polega przede wszystkim na utrzymaniu w równowadze elementu dominującego. A następnie, poszukiwaniu harmonii pomiędzy wszystkimi elementami, by umożliwić swobodny przepływ Qi – życiowej energii w organizmie.

Oznacza to, że dla każdego z nas, ścieżka rozwoju, a także powrotu do zdrowia i równowagi będzie wyglądała nieco inaczej. Nasze codzienne praktyki, dieta, aktywności, a także rytuały powinny równoważyć indywidualne nadmiary i niedobory poszczególnych żywiołów, równocześnie wspierając żywioł dominujący, zgodnie z naszym archetypem.

Element wody – charakterystyka

Żywioł wody utożsamiany jest z cechami wyraźnie yin, czyli ciemnej, ciężkiej, pasywnej energii, symbolizującej zimę, noc i odpoczynek. Woda symbolizuje również wewnętrzny spokój, siłę woli oraz konsekwencję w działaniu. Od siły tego elementu zależy nasza wola życia i pewność siebie.

Energia wody skierowana jest do wewnątrz, a organy należące do tego elementu to nerki i pęcherz moczowy.

Objawy dysharmonii w funkcjach tych narządów wskazywać będą na jego osłabienie. Więcej o tym jak wspierać organy elementu wody oraz jakie są objawy nierównowagi zarówno te fizjologiczne, jak i emocjonalne, przeczytacie w artykule: Jak wspierać nerki – ujęcie holistyczne.

Jak harmonizować element wody?

Pozwól sobie być, zamiast ciągle działać

Woda posiada energię najbardziej yin ze wszystkich żywiołów. Dlatego uczy nas ufać potrzebie odpoczynku. Zachęca do zwolnienia tempa życia, złapania oddechu, pozwolenia sobie na dłuższy sen i regenerację. Motywuje do budowania pewności siebie w oderwaniu od ilości wykonanej pracy. Przypomina, że wartością jest pozwolenie sobie na bycie, a także choć chwilowe wstrzymanie się od ciągłej produktywności.

Woda reprezentuje pauzę i ciszę przed narodzinami czegoś nowego. Reprezentuje zarówno pustkę, jak również pojawiające się nowe możliwości. W tym oczekiwaniu, jest pewna presja oraz niepewność. Naturalnym staje się więc, że możemy doświadczać pewnego rodzaju niepokoju, czy obaw przed tym, co ma się dopiero wydarzyć.

Praktykuj odwagę

Lęk to emocja elementu wody, głęboko zakorzeniona w nerkach. Zdrowy lęk, czy krótkotrwały strach pełni ważną rolę ostrzegawczą. Jednak, gdy uczucie to jest zbyt silne lub długotrwałe, osłabia żywioł wody i funkcje nerek.

Często odczuwany lęk, może ograniczać Ciebie, Twoje talenty i pragnienia oraz blokować dostęp do głębszych zasobów, a także realizacji swojego potencjału. Co w dłuższym okresie rodzi frustrację, prowadzi do braku satysfakcji i spełnienia w życiu. Zatem, dla wzmocnienia elementu wody, ważne jest praktykowanie odwagi oraz wyrażanie siebie. W celu regulacji układu nerwowego i redukcji lęku, najlepszą metodą jest bezpieczny, kojący dotyk, a także ruch. Idąc śladem dzikich zwierząt, które drżą i trzęsą się po stresującym wydarzeniu – wprowadzenie ciała w drżenie, postrząsanie nim, kołysanie, krążenie, skakanie, tańczenie to świetne metody na “wytrzęsienie” lęku z ciała.

Słuchaj uważnie

Żywioł wody odnosi się do zmysłu słuchu. Uczy nas słuchać z uważnością tego co w nas, oraz wokół nas. Słuchać swojego ciała, być uważnym na jego potrzeby i zaufać jego mądrości.

Znajdź czas by pobyć przy sobie, połączyć się ze swoim ciałem, poczuć siebie. Niech Twoje ciało będzie dla Ciebie kompasem. Daj mu się poprowadzić. Otwórz się na sygnały, które wysyła i podążaj za nimi.

Znajdź chwilę by pobyć w ciszy, a usłyszysz znacznie więcej. Wszelkie formy uważnego, aktywnego słuchania, np. dźwięków natury, inspirujących ludzi, ciekawych podcastów lub ulubionej kojącej muzyki, również mogą być uzdrawiające dla elementu wody.

Połącz się ze swoim prawdziwym ja

W medycynie wschodniej, nerki to korzeń życia. Przechowują naszą esencję i są źródłem życiowej mocy. W tym kontekście żywioł wody mówi o połączeniu z esencją – naszym prawdziwym ja. Do tego potrzebna jest odwaga w poznawaniu siebie, byciu sobą i akceptacja tego kim naprawdę jesteśmy.

Dlatego zaakceptuj siebie. Zarówno swoje zalety i talenty, jak również mroczne strony. Zauważ oraz doceń swoją wyjątkowość. Zastanów się, co unikatowego możesz zaoferować światu i innym.

Nie walcz z tym, kim jesteś. Nie próbuj ciągle naprawiać czy doskonalić siebie. Bądź autentyczny. Ukrywanie tego, kim naprawdę jesteś jest aktem przemocy wobec siebie i swojego życia.

Nawadniaj się i przebywaj blisko wody

Około 60% ludzkiego organizmu to woda. Każda pojedyncza komórka, która składa się na tkanki i organy, potrzebuje odpowiedniej ilości wody, by funkcjonować prawidłowo. Najbardziej nawodnione organy w naszym ciele to wątroba – 85%, nerki – 79-83% i płuca – 83%. Dlatego już niewielki jej ubytek znacząco wpływa na obniżenie ich sprawności. Ponadto woda to: 83% naszej krwi, 96% soków żołądkowych, 73-79% serca i 73-75% mózgu. Mięśnie składają się z wody w 75%, skóra w ok. 65%, a kości w 22-31%. Dlatego nawadniajmy się! Pijmy odpowiednią ilość wody i ciepłych płynów oraz jedzmy pokarmy nawilżające.

Woda jest elementem leczniczym, zwłaszcza dla empatów. Zanurz się w kąpielach solnych, jeziorach czy oceanach, aby uwolnić się od stresu i oczyścić swoje ciało z nagromadzonych emocji. Odwiedź źródła, jeziora czy rzeki. Posłuchaj dźwięku wodospadów, szumu fal, odgłosów deszczu lub górskich strumieni.

Go with the flow!

Płyń z prądem! Woda płynie i akceptuje zmieniające się warunki. Nie stawia oporu, nie traci energii na walkę. Trafiając na przeszkody – omija je i znajduje inną drogę.

Woda mówi o wytrwałości i elastyczności w dążeniu do celu. Uczy pokory oraz okiełznania ego, a także zaufania do drogi, którą kroczymy. Weryfikuje, co jest naszym życiowym celem, a co iluzją ego. Ponadto przypomina, jak wiele w życiu jest poza naszą kontrolą.

Woda zadaje kluczowe pytanie: czy postanawiasz utknąć kurczowo trzymając się kogoś/czegoś w życiu (czego źródłem są właśnie ambicje Twojego ego)? Czy marnujesz siły na bezskuteczną walkę, by z oporem iść pod prąd? Czy też zaufasz swojej drodze i popłyniesz z prądem, mimo zmieniających się okoliczności? Zrób coś dla żywiołu wody w Tobie – zatrzymaj się na chwilę na poniższym filmie.

O naturze żywiołu wody:

„Spośród wszystkich elementów Mędrzec powinien wybrać sobie na nauczyciela wodę. Woda poddaje się, a zwycięża wszystko. Woda gasi ogień. A jeśli grozi jej klęska, ucieka przemieniona w parę i potem odradza się. Woda wymywa miękką ziemię a gdy trafi na skały, znajduje inną drogę. Przeżera żelazo, aż rozpadnie się w pył, i przesyca powietrze, póki nie zamrze wiatr. Woda poddaje się przeciwnościom ze zwodniczą pokorą, bo żadna potęga nie jest w stanie uniknąć swego losu, a ten wiedzie ją ku morzu. Woda zawsze znajdzie drogę. Zwycięża ustępując. Nie atakuje, a wygrywa ostatnią bitwę.”

Tao Cheng XI w. n.e

Opracowała: Sylwia Klimaszewska-Domańska, Zen Concept

Jeżeli potrzebujesz wesprzeć Element Wody – Czekam w Zen Concept. Znajdziemy odpowiednią metodę pracy dla Ciebie:

Na podstawie:

Dr Magdalena Śliwińska-Konior, Instytut Medycyny Chińskiej, Praktyka akupunktury – warsztat kliniczny, Skrypty warsztatowe

Dr Mary Garvey, Prof. Qu Lifang,Chinese Medicine Psychology: A Clinical Guide to Mental and Emotional Wellness,

Red: A. K. Gajewski, E. Skierska, Biologia

U.S. Geological Survey, The Water in You: Water and the Human Body

Artykuły Zen Concept są źródłem informacji na temat zdrowia, żywienia i TCM. Opierają się na wynikach badań, wiedzy akademickiej, literaturze naukowej, szkoleniach oraz doświadczeniu zgromadzonemu przez Zen Concept.

Artykuły i zamieszczane treści dostarczają ogólnych wskazówek i nie mają zastąpić porad zdrowotnych udzielanych czytelnikowi podczas indywidualnej konsultacji, w której terapeuta ma do czynienia z faktami, okolicznościami i objawami konkretnego przypadku. Stawia diagnozę i kieruje indywidualnym procesem dostosowując zalecenia i metody pracy do indywidualnych potrzeb i dolegliwości.

Zen Concept nie bierze odpowiedzialności za niekorzystne konsekwencje będące następstwem wykorzystania informacji zawartych w artykułach lub stosowania zamieszczonych przepisów. Zachęca do indywidualnej konsultacji dietetycznej, terapii TMC oraz terapii manualnej w Zen Concept w celu dobrania indywidualnej terapii zdrowotnej.

Zapisz się do naszego newslettera

*Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (imię, adres email) przez Usługodawcę (Zen Concept Sylwia Klimaszewska-Domańska) w celu przesyłania informacji marketingowych. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

error: Zawartość strony jest własnością intelektualną autora!
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.