...

Blog Zen Concept

Zdjęcie poglądowe: Kobieta wśród przyrody, z szeroko rozłożonymi do tyłu rękami, wypchniętą klatką piersiową i uniesioną głową, w pozycji sugerującej wyzwolenie. Mechanizm uwalniania emocji w Klasycznej Medycynie Chińskiej - Jak wzmacniać ciało energetycznie?

Mechanizm uwalniania emocji w Klasycznej Medycynie Chińskiej

Spadek witalności w czasie wolnym

Bywa, że podczas dni wolnych czy urlopów nasz nastrój lub stan zdrowia ulega pogorszeniu. Niespodziewanie pojawiają się trudne do zrozumienia emocje lub dolegliwości somatyczne. Mogą towarzyszyć nam męczące sny, niepokój, złość, zmęczenie, melancholia, czy nadreaktywność, a nawet bóle i choroby. Stany, które zupełnie nie korelują z okolicznościami wypoczynku. Czasem również przypominają o sobie dawno wyrządzone krzywdy, traumatyczne przeżycia, nierozwiązane sprawy. Reasumując, podczas wymarzonego urlopu – nieoczekiwanie wypadają trupy z szafy, z którymi „nagle” musimy się mierzyć. Uruchamia się wtedy mechanizm uwalniania emocji.

Dobrze jest pochylić się nad mechanizmem uwalniania emocji głębiej, aby sformułowanie to, nie było wyłącznie wszechobecnie nadużywanym truizmem. Klasyczna Medycyna Chińska dokładnie opisuje i wyjaśnia system, jaki stoi za uwalnianiem patogenów, trudnych stanów emocjonalnych oraz traumatycznych doświadczeń w czasie przeznaczonym na odpoczynek i regenerację. Tłumaczy to warstwową budową ciała energetycznego.

Budowa ciała energetycznego

Czym jest warstwowość energetyczna? Otóż człowiek składa się z trzech warstw energii, z których każda pełni inne funkcje i ma inną rolę do spełnienia:

– Zewnętrzna Wei Qi – energia obronna, odpowiadająca za komunikację między światem zewnętrznym, a wewnętrznym, tzw. aura;

– Wewnętrzna Ying Qi – energia codziennych, życiowych funkcji organizmu, a także nasz wewnętrzny świat emocji i doświadczeń;

– Konstytucyjna Yuan Qi – najgłębsza, pierwotna warstwa energii dziedziczonej, będąca poza naszą świadomością.

Mechanizm ochrony funkcji życiowych

Gdy pojawia się „patogen”, którym mogą być m.in. wirusy, nadmierne emocje, sytuacje konfliktowe i stresujące, traumatyczne doświadczenia lub wszelkie inne wyzwania emocjonalne ponad nasze aktualne zasoby (a także możliwości energii obronnej Wei Qi), przenoszony jest on meridianami dywergentnymi do najgłębszej warstwy – Yuan.

Dzieje się tak, aby nie zakłócać czynności warstwy wewnętrznej Ying, ponieważ odpowiada ona za podstawowe, życiowe funkcje organizmu – tj. oddech, krążenie, trawienie, świadomość oraz ruch. Zatem stanowiłoby poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i funkcjonowania.

Ciało chwilowo przechowuje patogen, w najgłębszej warstwie – Yuan, która pozostaje poza naszą świadomością. Tam mieszkają nasze najgłębsze lęki i traumy, czekając na bardziej sprzyjający moment do ich uwolnienia. Na lepszy czas, kiedy odbudujemy swoje zasoby oraz znajdziemy siłę i przestrzeń, by się nimi zaopiekować. Pozostają odłożonym do szafy wyzwaniem, z którym przychodzi nam się zmierzyć, jak tylko zwolnimy rytm codziennych obowiązków i zgromadzimy odrobinę niezagospodarowanej energii. Bardzo często właśnie podczas dni wolnych, urlopów czy świąt.

Mechanizm uwalniania emocji w Klasycznej Medycynie Chińskiej

Patogen uwalniany jest wtedy do wewnętrznej warstwy energetycznej – Ying. Pojawia się tam niespodziewanie, niesie objawy psychosomatyczne, emocjonalny lub fizyczny ból, wybijając nas, ze stanu “równowagi”. Lecz nie jest już wyzwaniem ponad siły. Przekazuje nam ważną informację, bardzo często pogłębiając świadomość, związaną z owym „problemem” lub prowadząc do jego rozwiązania.

Warto pamiętać o tym mechanizmie, a także świadomie i regularnie uwalniać patogeny z warstwy Yuan. Gdyż na tym nieuświadomionym poziomie zużywają one nieproporcjonalnie ogromne zasoby naszej życiowej energii – Qi.

Jak uwalniać emocje i wzmacniać ciało energetyczne?

Praca z poszczególnymi warstwami energetycznymi Medycynie Chińskiej to precyzyjna wiedza, konkretne praktyki i postępowanie lecznicze stosowane m.in w akupunkturze czy japońskim shiatsu w celu poruszenia, wzmocnienia i nadania kierunku życiowej sile – Qi/Ki, tym samym uwolnienia emocji.

Warto regularnie oczyszczać i wzmacniać ciało energetyczne ponieważ nasz stan psychofizyczny jest materializacją obszaru naszej energetyki i samoświadomości, które przejawiają się pod postacią różnorodnych jakości w życiu.

Warsztaty edukacyjne Qi Booster Lab

Chciałabyś/chciałbyś dowiedzieć się więcej?

Już jesienią startujemy z serią warsztatów edukacyjnych QiBoosterLab współorganizowanych wraz z Kasią Lazar @kasialazarbodywork.

Znajdziecie w nich ukojenie dla waszych ciał i doładowanie energetyczne. Ponadto rzetelną wiedzę na temat zdrowia, w holistycznym ujęciu Klasycznej Medycyny Chińskiej. Oraz narzędzia, by samodzielnie wspierać ciało z najgłębszego, energetycznego poziomu.

Jeśli chcecie być informowani na bieżąco – napiszcie lub zarejestrujcie się na newsletter. Szczegóły wkrótce.

Opracowała: Sylwia Klimaszewska-Domańska, Zen Concept

Jeżeli potrzebujesz wesprzeć swoją energetykę – Czekam w Zen Concept. Znajdziemy odpowiednią metodę pracy dla Ciebie:

Na podstawie:

L.aC (USA) Cody Dodo, Fizjologia i patofizjologia w Medycynie Chińskiej;

Dr Mary Garvey, Prof. Qu Lifang, Chinese Medicine Psychology: A Clinical Guide to Mental and Emotional Wellness.

Artykuły Zen Concept są źródłem informacji na temat zdrowia, żywienia i TCM. Opierają się na wynikach badań, wiedzy akademickiej, literaturze naukowej, szkoleniach oraz doświadczeniu zgromadzonemu przez Zen Concept.

Artykuły i zamieszczane treści dostarczają ogólnych wskazówek i nie mają zastąpić porad zdrowotnych udzielanych czytelnikowi podczas indywidualnej konsultacji, w której terapeuta ma do czynienia z faktami, okolicznościami i objawami konkretnego przypadku. Stawia diagnozę i kieruje indywidualnym procesem dostosowując zalecenia i metody pracy do indywidualnych potrzeb i dolegliwości.

Zen Concept nie bierze odpowiedzialności za niekorzystne konsekwencje będące następstwem wykorzystania informacji zawartych w artykułach lub stosowania zamieszczonych przepisów. Zachęca do indywidualnej konsultacji dietetycznej, terapii TMC oraz terapii manualnej w Zen Concept w celu dobrania indywidualnej terapii zdrowotnej.

Zapisz się do naszego newslettera

*Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (imię, adres email) przez Usługodawcę (Zen Concept Sylwia Klimaszewska-Domańska) w celu przesyłania informacji marketingowych. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

error: Zawartość strony jest własnością intelektualną autora!
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.