Serce – ujęcie holistyczne
Według Pięciu Przemian mamy już lato. Lato niesie lekką, dynamiczną, karmiącą energię, która symbolizuje pełnię. We wszystkich jej odsłonach. Pełnię rozkwitu, witalności i miłości. Szczyt aktywności oraz twórczości. Jest manifestacją beztroski, radości, pasji i łączy się z żywiołem ognia.
By zjednoczyć się z energią tej pory roku wyrażaj zasadę Yang – ekspresji, aktywności, a także lekkości bytu i optymizmu. Pozwól by obfitość zewnętrznego świata wnikało do środka. Odżywiało i karmiło Twoje serce.
Medycyna Chińska opiera się na holistycznej wizji człowieka. Termin serce nie obejmuje wyłącznie fizycznego organu. Pod tym pojęciem mieści się również głęboka koncepcja serca jako ośrodka umysłowo-emocjonalnego i stanu świadomości danego człowieka, co po części podziela zachodnia wizja serca.
Aspektem duchowym serca oraz żywiołu ognia, który odzwierciedla jakość świadomości danej osoby jest shen.
Shen – czyli świadomość
Shen uosabia świadomość człowieka oraz ogół jego funkcji mentalnych i zasobów emocjonalnych. Odzwierciedla stan emocjonalno-umysłowy danej osoby. W ludzkim organizmie shen łączy się z sercem.
Jest źródłem wszelkiej aktywności umysłu – procesów myślenia, intelektualnego potencjału, odczuć emocjonalnych, a także połączenia z intuicją – prawdziwym „ja”. Termin Shen nie ma odniesienia do żadnej religii.
Zdrowe serce – silne shen
Shen odzwierciedla zdolności manifestacji i kreacji. Jest źródłem wewnętrznego piękna oraz zasobów miłości. Własnej, a także do świata, do życia i do innych. Odpowiada za zdolność kochania, wspierania oraz tworzenia więzi. A ponadto, za umiejętność odczuwania radości i satysfakcji z życia.
Silne Shen objawia się otwartością serca i przejrzystością umysłu, a także umiejętnością budowania bliskich i bezpiecznych relacji. Ponadto błyskotliwością, zdolnością przewidywania oraz rozwiązywania napotykanych problemów. Brak tych cech i umiejętności świadczy o osłabieniu Shen.
Serce w chorobie i harmonii
Postrzegając serce jako holistyczny koncept, uwzględniający ośrodek odczuć emocjonalnych, rozwoju świadomości, oraz źródło zdolności poznawczych człowieka, a nie wyłącznie fizyczny narząd, oczywistym staje się, iż patologiami powiązanymi z tym organem są nie tylko fizyczne, zdefiniowane choroby serca i układu krążenia, ale także zaburzenia emocjonalne, intelektualne i psychiczne.
Zaburzenia Shen – ogólne objawy
Do ogólnych objawów świadczących o nierównowadze Shen oraz osłabieniu energetyki serca należą m.in:
- palpitacje
- bezsenność lub nadmierna ilość marzeń sennych obniżająca jakość snu
- brak radości z życia, melancholia, niepokój
- problemy z pamięcią, mową i komunikacją
- niestabilność i nadwrażliwość emocjonalna
- brak umiejętności budowania wspierających, bezpiecznych więzi
- problemy z krążeniem
- rozproszony i zmącony umysł
- depresja
- choroby umysłowe
- słabość „ducha” czy też „charakteru”
Uzdrawianie serca
W Medycynie wschodniej przywrócenie równowagi serca następuje poprzez oddziaływanie terapeutyczne na inne narządy: nerki, śledzionę i trzustkę, wątrobę, płuca oraz ich funkcje – wzmocnienie Qi, wzmocnienie krwi i płynów, oczyszczanie naczyń krwionośnych, także przez metody uspokojenia umysłu i wzmocnienia ducha np. akupresurę czy akupunkturę.
Zgodnie z klasyczną szkołą akupunktury wzmacnianie systemu serce-umysł jest priorytetem w leczeniu wielu chorób degeneracyjnych. Nakłucia [czy też uciski] specyficznych punktów akupunkturowych, znanych ze swych właściwości uspokajania serca-umysłu oraz osadzania ducha odzwierciedlają twierdzenie z Klasyka Medycyny Wewnętrznej:
„ wszelkie prawidłowe nakłuwanie [i uzdrawianie] najpierw leczy ducha”.
Więcej metod pracy nad równoważeniem Shen w kolejnym artykule.
Opracowała: Sylwia Klimaszewska-Domańska, Zen Concept
Potrzebujących zapraszam do zapisów – W Zen Concept znajdziemy odpowiednią metodę pracy dla Ciebie:
Na podstawie:
Hamid Montakab, Solange Montakab-Pont, Akupunktura w leczeniu ukrytych korzeni chorób
Paul Pitchford, Healing with Whole Foods: Asian Traditions and Modern Nutrition
Dr Agnieszka Krzemińska, Dietetyka Profilaktyczna i lecznicza według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej
Hamid Montakab, Medycyna Chińska w praktyce
Instytut Medycyny Chińskiej i Profilaktyki Zdrowia, Skrypty warsztatowe
Artykuły Zen Concept są źródłem informacji na temat zdrowia, żywienia i TCM. Opierają się na wynikach badań, wiedzy akademickiej, literaturze naukowej, szkoleniach oraz doświadczeniu zgromadzonemu przez Zen Concept.
Artykuły i zamieszczane treści dostarczają ogólnych wskazówek i nie mają zastąpić porad zdrowotnych udzielanych czytelnikowi podczas indywidualnej konsultacji, w której terapeuta ma do czynienia z faktami, okolicznościami i objawami konkretnego przypadku. Stawia diagnozę i kieruje indywidualnym procesem dostosowując zalecenia i metody pracy do indywidualnych potrzeb i dolegliwości.
Zen Concept nie bierze odpowiedzialności za niekorzystne konsekwencje będące następstwem wykorzystania informacji zawartych w artykułach lub stosowania zamieszczonych przepisów. Zachęca do indywidualnej konsultacji dietetycznej, terapii TMC oraz terapii manualnej w Zen Concept w celu dobrania indywidualnej terapii zdrowotnej.