...

Blog Zen Concept

Wiosenne dojo - Przedwiośnie - grafika ilustrująca

Dojo wiosenne, czyli przedwiośnie

Czym jest dojo?

W filozofii Pięciu Przemian mamy pięć żywiołów, łączących się z pięcioma porami roku, oraz innym układem narządów w organizmie. Skutkuje to rozbieżnością pomiędzy takim postrzeganiem pór roku, a kalendarzem zachodnim. Początek danej pory roku w systemie zachodnim, to w Teorii Pięciu Przemian, jej środek i kulminacja.

Zgodnie z TPP, u progu każdej pory roku natura daje nam szczególny czas na złapanie oddechu, ześrodkowanie i zrównoważenie poziomu energii. Jest nim dojo (czyt. dodżo), czyli piąta, przechodnia pora roku występująca każdorazowo pomiędzy czterema podstawowymi (zachodnimi). Zatem mamy dojo wiosenne (przedwiośnie), letnie, jesienne (późne lato) oraz zimowe (przedzimie). Każde z nich trwa 18 dni. W dniach 26 stycznia do 12 lutego, mamy wiosenne dojo, czyli przedwiośnie.

Co daje nam dojo?

Dojo daje nam możliwość świadomego przygotowania się na nadchodzące w przyrodzie zmiany:

Rolą dojo jest wzmocnienie i przygotowanie układu pokarmowego na zbliżającą się zmianę diety – m.in. pojawienie się produktów sezonowych danej pory roku.

Zatem dojo jest porą przejściową, która ma nas wzmocnić, ześrodkować i odżywić. To bardzo ważny czas, który zasila naszą energię na pozostałe pory roku. Do dojo przypisany jest element Ziemi – a z nim śledziona, trzustka i żołądek. Warto właśnie teraz w szczególności zadbać o te organy.

Jak zadbać o narządy elementu Ziemi (śledziona, trzustka i żołądek) podczas wiosennego dojo?

Jedz ciepłe posiłki o regularnych porach

Zadbaj o to, by Twoja dieta składała się z ciepłych, lekkostrawnych posiłków. Najlepiej gotowanych, duszonych lub pieczonych, co pozwoli wesprzeć wewnętrzne ciepło i ogień trawienny. Pij ciepłe płyny. Jedz długo gotowane zupy. Bardzo ważne dla wzmocnienia funkcji śledziony i żołądka są również regularne pory jedzenia. Staraj się jeść o stałych godzinach i nie podjadaj pomiędzy. Nie objadaj się. Daj żołądkowi odpocząć. To narząd pusty – wspierają go przerwy w jedzeniu.

Pamiętaj o śniadaniu

W dietetyce Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, śniadanie to posiłek terapeutyczny. Dlatego najlepiej, kiedy jest syte, ciepłe, zbożowe i odżywcze. Takie, które da nam energię i zapewni dobre samopoczucie na cały dzień. Najlepiej  jest zjeść je w godzinach 7-9, kiedy swoje maksimum energetyczne ma żołądek. Warto pamiętać również o drugim śniadaniu, między 9, a 11. Wtedy śledziona najlepiej trawi i najefektywniej przekształca pokarm w energię. Jeśli potrzebujesz, to również najlepsza pora na słodką, węglowodanową przekąskę.

Wzmacniaj śledzionę smakiem słodkim

Włącz do diety produkty zawierające naturalną, pochodzącą z ziemi słodycz. Np. gotowane zboża (ryż, owies, kasze), gotowane warzywa (marchew, buraki, bataty, ziemniaki, dynia), zupy i buliony warzywne, a także jaja, strączki, orzechy. Produkty o naturalnym smaku słodkim i ciepłej termice wspierają funkcje środkowego ogrzewacza.

Apetyt na słodycze, który może być podczas dojo wzmożony, postaraj się zaspokoić pieczonymi, duszonymi lub suszonymi owocami naszej strefy geograficznej. A także kompotami czy orzechami. Oczywiście wszystko z umiarem.

Odstaw lub ogranicz zimne pożywienie i napoje

Ponieważ klimatem elementu ziemi jest wilgoć, oznacza to dla nas, iż nadmiar wilgoci szczególnie podczas dojo, może zaszkodzić. Prowadzić do jej nagromadzenia i tworzenia się śluzu oraz osłabienia funkcji obiegu Śledziona/Trzustka – Żołądek.

Dlatego odstaw lub wyraźnie ogranicz produkty zimne zarówno w aspekcie temperatury (zimne potrawy, schłodzone napoje z lodówki, koktajle, lody), jak i termiki (surowe egzotyczne owoce i soki owocowe, surowe wychładzające warzywa, tj. pomidor, ogórek, sałata, sałatki, a także jogurty, produkty sojowe). Unikaj przetworzonego cukru i słodyczy, a także produktów mlecznych.

Zaczekaj z dietami oczyszczającymi, postami i głodówkami

To nie jest dobry czas na oczyszczanie organizmu oraz stosowanie diet opartych na surowych produktach (owocach, warzywach, sałatkach, koktajlach). Na to jeszcze przyjdzie pora. Stosując surowe, oczyszczające diety i posty podczas dojo wiosennego, bardzo łatwo uszkodzić ogień trawienny i wewnętrzne Yang. Osłabić funkcje trawienia, rozregulować funkcje śledziony oraz doprowadzić do nagromadzenia wilgoci. W efekcie na wiosnę zafundować sobie efekt odwrotny od oczekiwanego.

Wspieraj swoje centrum i nie zamartwiaj się!

Element ziemi symbolizuje nasze centrum, a także Matkę Ziemię, która karmi i daje oparcie. W tym kontekście Ziemia mówi o poczuciu bezpieczeństwa, stabilności oraz ugruntowaniu. Silny element ziemi, który pozostaje w równowadze to nie tylko sprawnie działający układ pokarmowy. Ale w szerszym ujęciu „apetyt na życie”, a także zdolność do przyjmowania od świata tego, co najlepsze i korzystania z jego obfitości. To również gotowość do bezinteresownego dawania, okazywania wsparcia, troski oraz empatii – sobie i innym.

Dlatego, jeśli chcesz wesprzeć żywioł ziemi, karm siebie, a także innych tym co dobre, odżywcze, wspierające. Pamiętając, że nasza dieta, to nie tylko co jemy, ale wszystko to, czym karmimy ciało, umysł i duszę. Okazuj troskę, opiekę i wsparcie. Nie zamartwiaj się o przyszłość. Nadmierne zamartwianie się oraz analizowanie osłabia element Ziemi, równocześnie upośledzając funkcje śledziony i żołądka.

Opracowała: Sylwia Klimaszewska-Domańska, Zen Concept

Jeśli potrzebujesz wesprzeć swój organizm, dostosować dietę do indywidualnych potrzeb, zadbać o odporność i dobrostan, zapraszamy!

Zapisz się do naszego newslettera

*Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (imię, adres email) przez Usługodawcę (Zen Concept Sylwia Klimaszewska-Domańska) w celu przesyłania informacji marketingowych. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

error: Zawartość strony jest własnością intelektualną autora!
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.