...

Blog Zen Concept

Burak i jego właściwości lecznicze w TMC

Burak i jego niezwykłe właściwości zdrowotne

Nadzwyczajna moc zwyczajnego buraka

Burak to bezkonkurencyjny król wśród warzyw korzeniowych. Prawdziwy superfood naszej szerokości geograficznej. Jest skarbnicą drogocennych witamin i minerałów, a jego olbrzymie właściwości wzmacniające, detoksykujące i krwiotwórcze są nieocenionym wsparciem dla zdrowia i nieodłącznym elementem leczniczej diety, zwłaszcza zimą.  

Bogaty w szereg składników odżywczych m.in witaminę A, C oraz witaminy z grupy B. Posiada mnóstwo potasu i żelaza, które wśród wszystkich roślinnych źródeł żelaza najlepiej przyswajalne jest właśnie z buraka. Ponadto zawiera krzem, wapń, magnez, fosfor, miedź, cynk, bor, lit, sód, mangan i kobalt. Zawiera białka, bioflawonidy, bata-karoten, betaninę oraz mnóstwo kwasu foliowego. Solidnie wzmacnia cały organizm, wspierając układ pokarmowy, krwionośny i nerwowy. Jest warzywem bezcennym zarówno w profilaktyce antynowotworowej, jak i najskuteczniejszym w walce z nowotworami.

Zgodnie z medycyną chińską burak wykazuje silne właściwości lecznicze – wzmacnia serce, nawilża jelita, wspiera funkcje wątroby, a także reguluje obieg śledziona-żołądek.

Burak i jego właściwości według TMC

 • Według medycyny chińskiej burak jest słodki w smaku i neutralny termicznie;
 • Wzmacnia serce i wykazuje działanie uspokajające;
 • Silnie odżywia i oczyszcza krew;
 • Usprawnia krążenie krwi, przełamując zastoje i zatory w układzie naczyniowym;
 • Rozprasza zastój wątroby i wzmacnia jej funkcje oczyszczające i regeneracyjne;
 • Korzystnie wpływa na pracę obiegu wątroba – woreczek żółciowy oraz reguluje wydzielanie żółci;
 • Nawilża jelita, tym samym poprawia perystaltykę i reguluje wypróżnianie;
 • Reguluje zaburzenia menstruacji, zwłaszcza nadmierne krwawienia na tle gorąca krwi;
 • Normalizuje gospodarkę hormonalną podczas menopauzy.
Burak i jego właściwości zdrowotne - Zdjęcie 1
Zdjęcie 1: Burak i jego właściwości zdrowotne tmc

Burak czerwony – dla kogo?

Według medycyny chińskiej burak ma silne właściwości lecznicze m.in krwiotwórcze tj. pobudzające produkcję czerwonych krwinek, obniżające ciśnienie tętnicze krwi, przełamujące zastoje i usprawniające pracę układu krążenia. Ponadto, wykazuje właściwości sedatywne, rozluźniające napięcia oraz poprawiające nastrój, a także regeneracyjne, detoksykujące i regulujące pracę układu pokarmowego. Dlatego też burak, rekomendowany jest w niemalże wszystkim*, a w szczególności osobom:

 • Cierpiącym na anemię, a w medycynie chińskiej na niedobory krwi;
 • Osłabionym, w okresie rekonwalescencji, po antybiotykoterapii, radioterapii czy chemioterapii;
 • Chorującym na białaczkę i nowotwory;
 • Z dolegliwościami serca i układu sercowo-naczyniowego m.in. nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą tętnic, nadmiarem cholesterolu czy żylakami. Wysoki poziom żelaza i potasu skutecznie obniża ciśnienie krwi. Zawartość pektyn reguluje poziom cholesterolu oraz udrażnia przepływ, tym samym zapobiega chorobom układu krwionośnego oraz redukuje jego dolegliwości.
 • Zestresowanym i napiętym tzw. wątrobowcom;
 • Cierpiącym na depresję, apatycznym, wykazującym brak sił i motywacji do działania;
 • Borykającym się z problemami z koncentracją i pamięcią;  
 • Cierpiącym na nerwice, napięcia nerwowe, stany lękowe oraz zaburzenia snu;
 • Z dolegliwościami układu pokarmowego takimi jak: zgaga, refluks czy zaparcia. Sok z surowego buraka wykazuje również dobroczynny wpływ w przypadkach zapalenia żołądka i owrzodzeń w obrębie układu pokarmowego;
 • Dla kobiet w ciąży oraz starających się o potomstwo;
 • Świetnie sprawdzi się jako profilaktyka niedokrwistości dla wegan i wegetarian, którzy nie spożywają czerwonego mięsa i jego podrobów.
Właściwości zdrowotne buraka - Sok z buraka
Zdjęcie 2: Właściwości zdrowotne buraka

Na co warto zwrócić uwagę?

*Warto pamiętać, że liście buraka tzw. botwinka zawiera dużo kwasu szczawiowego, który spożywany w nadmiarze może zaburzać metabolizm wapnia. Ponadto, burak poddany obróbce termicznej ma wysoki indeks glikemiczny, dlatego nie jest wskazany w diecie osób z cukrzycą i insulinoopornością. W powyższych przypadkach zaleca się picie soku z surowego buraka lub też zakwasu z buraka, natomiast z pewnością nie warto z niego rezygnować.  

Z kolei osobom z niskim ciśnieniem zaleca się picie soku z buraka wieczorem. W przeciwnym razie obniżenie ciśnienia może spowodować u nich senność.

Spektakularne właściwości lecznicze buraka sprawiają, iż warto, aby rozgościł się na naszych stołach i pojawiał w diecie regularnie. Warto go kisić, dusić, piec, wyciskać, aby nie był tylko okazjonalnym symbolem świątecznego barszczu 😊

Poniżej, w prezencie przepis na moją ulubioną zimową przystawkę z burakiem w roli głównej:

https://www.jadlonomia.com/przepisy/swiateczne-carpaccio-z-buraka/

Smacznego!

Opracowała: Sylwia Klimaszewska-Domańska, Zen Concept

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej – Zapraszam!

Na podstawie:

Paul Pitchford, Healing with Whole Foods: Asian Traditions and Modern Nutrition,

Dr Agnieszka Krzemińska, Dietetyka Profilaktyczna i lecznicza według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.

Artykuły Zen Concept są źródłem informacji na temat zdrowia, żywienia i TMC. Opierają się na wynikach badań, wiedzy akademickiej, literaturze naukowej, szkoleniach oraz doświadczeniu zgromadzonemu przez Zen Concept.

Artykuły i zamieszczane treści dostarczają ogólnych wskazówek i nie mają zastąpić porad zdrowotnych udzielanych czytelnikowi podczas indywidualnej konsultacji, w której terapeuta ma do czynienia z faktami, okolicznościami i objawami konkretnego przypadku. Stawia diagnozę i kieruje indywidualnym procesem dostosowując zalecenia i metody pracy do indywidualnych potrzeb i dolegliwości.

Zen Concept nie bierze odpowiedzialności za niekorzystne konsekwencje będące następstwem wykorzystania informacji zawartych w artykułach lub stosowania zamieszczonych przepisów. Zachęca do indywidualnej konsultacji dietetycznej i TMC w Zen Concept w celu dobrania indywidualnej terapii zdrowotnej.

Zapisz się do naszego newslettera

*Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (imię, adres email) przez Usługodawcę (Zen Concept Sylwia Klimaszewska-Domańska) w celu przesyłania informacji marketingowych. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

error: Zawartość strony jest własnością intelektualną autora!
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.